Denne gangen hadde nettselskapene åpenbare poeng når det ble bedt om at RME endret metode for inflasjonsjustering. Noen med ekstra iver for inntektsrammereguleringen tok tak, når de så hvor lite kompensert nettselskapene fikk for inflasjonen i den modellen som har ligget til grunn de siste årene.
En av indeksene for å måle prisutviklingen var «tjenester hvor arbeidskraft dominerer».
Utfordringen med denne var at indeksen inkluderte prisutviklingen på barnehager og SFO, som har politiske fastsatte lave priser. Sånn er et ikke i nettselskapene som møter prisutviklingen satt i ett marked.
Der var også kjernen i saken. Når inntektsrammen og utviklingen av denne ikke holder tritt med prisutviklingen blir det for lite penger for nettselskapene til å gjøre jobben de er satt til. Det var også bakgrunnen til at Fornybar Norge, Distriktsenergi med innspill fra eksperter i Elvia og Tensio spilte inn til RME at nå måtte det tas tak.
Ett hovedpoeng i vår felles hilsen til RME var da også følgende, «Det er viktig at prisjusteringen som gjøres i størst mulig grad reflekterer den faktiske prisveksten i perioden. Vi mener at den indeksen som RME benytter på drifts- og vedlikeholdskostnader ikke fanger opp prisveksten på en god nok måte. Dette har medført vesentlige avvik i inntektsrammene for 2024 og vil forsterkes ytterligere for 2025».
Nettselskapene ville i stedet bruke en ny indeks fra Statistisk sentralbyrå, som kalles «Tjenester hvor arbeidskraft dominerer uten administrative priser». Denne indeksen ble også pekt på i brevet fra bransjeorganisasjonene til RME, der det ble beskrevet på følgende måte;
« at indeksen for tjenester hvor arbeidskraft dominerer, uten administrerte priser, fanger bedre opp utviklingen av nettselskapenes drifts- og vedlikeholdskostnader.»
Responsen fra RME var at dette skulle de se på. Det ble sendt ut en høring og nå foreligger resultatet. RME varslet denne uken at det fra og med 2025 blir en ny måte å beregne utviklingen av nettselskapenes utgifter til drift og vedlikehold.
Her presiserer RME følgende i meldingen;
RME har derfor gjennomført en vurdering av alternative statistikkvariabler, og har landet på at «Tjenester hvor arbeidskraft dominerer, uten administrerte priser» gir det beste grunnlaget for inflasjonsjustering fremover.
Endringen innebærer at inntektsrammene for nettselskapene i større grad vil reflektere de reelle kostnadsutviklingene i bransjen fremover i tid»
For vår del kan vi tilføye at endringen setter nettselskapene mer i posisjon til å gjøre jobben de er satt til og det er ingen ulempe at det i reguleringen rettes opp åpenbare feil. Det er vel strengt tatt også RMEs jobb og sørge for.
Den kanskje største seieren er vel likevel at her beviste RME at de kan snu seg fort, om de vil.
Og det hjalp selvfølgelig at argumentasjonen var bra, og at en samlet bransje mente det samme.
Det er jo vel verdt en refleksjon eller to.